Bu sitede Yalın Üretim hakkındaki görüş ve deneyimlerimi paylaşıyorum. Okuyucu sıkmaması için yazılarımı kısa tutmaya gayret ediyorum. Site ilk açıldığında Kanban konusuna odaklanmıştım. Eski yazılar bu yüzden Kanban ağırlıklıdır. 

Yapmakta olduğum fabrika ziyaretlerinde işletme yöneticileri ile edindiğimiz deneyimlerimizi ve mevcut çözümlerimizi paylaşıyoruz. Biz de her ziyaretimizde yeni şeyler öğreniyoruz ve bu karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşma ortamı ile motive oluyorum.

12 yılı global firmada geçen yaklaşık 28 yıllık fabrika odaklı iş hayatımda Kalite, Teknik, Bilgi İşlem ve Genel Müdürlük görevleri yaptım. Yaptığım işlerin ortak paydası hep aynıydı; “verim artışı”.

Edindiğim tecrübeler bize gösterdi ki bir çözümün başarısı bazı basit kurallarda yatıyor:

Çözüme değil probleme odaklanın. Çözüm yolunu belirlerken acele etmeyin. Çözümün hem basit hem etkin olmasına dikkat edin. Organize olun, karar verdikten sonra çözümü hızla inşa edin ve çözümünüzün maddi katkısını raporlamayı unutmayın. Çözümünüze sahip çıkın, fakat yanlış yola girdiğinizi hissederseniz çok geçmeden geri dönmekten çekinmeyin. 

Kanbana gelince, Kanban yalın üretim araçlarının olmazsa olmazı. Öyle olduğu halde Kanban uygulamalarının sanayide hak ettiği yaygınlıkta kullanılmaması beni hep şaşıtmıştır. 

Pazarda her zaman arz baskın olduğu için ve genel tercih genellikle “itmeden” yana olduğu için “çekme” savunucuları akıntıya karşı kürek çekenlere benziyor biraz.

Öte yandan, günümüzün rekabetçi ortamında, faydası bu derece net ve ölçülebilir olan Kanban ve çekme çözümün eninde sonunda hak ettiği yere geleceğine dair hiç şüphem yok. Üretim akışındaki rahatlama ve kolay yönetilebilir planlama ve stok operasyonları ile Kanban uygulayan işletmelerin rekabetçi üstünlükleri bunun en açık göstergesidir.

Bu site ile çekme sisteminin yaygınlaşmasına küçük de olsa bir katkımız olursa benim için mutluluk kaynağı olacaktır.

Tabii not etmeden geçmeyelim, Kanban yalın yolculukta ilk durak değildir. “Sürekli akış” bayrağını taşımadan, bütünü görmeden Kanban ancak belleğinizde yer tutan küçük bir bilgi olacaktır.

Seyit Balkuv

🙂

0533 723 7449

sbalkuv@gmail.com

www.linkedin.com/in/seyit-balkuv-76236978

www.electronickanban.com