Bu sitede Yalın üretim ve özellikle Kanban hakkındaki deneyimlerimi paylaşıyorum. Okuyucu sıkmaması için yazılarımı kısa tutmaya gayret ediyorum.

Yapmakta olduğumuz fabrika ziyaretlerinde işletme yöneticileri ile edindiğimiz deneyimlerimizi ve mevcut çözümlerimizi karşılıklı paylaşıyoruz. Biz de her ziyaretimizde yeni şeyler öğreniyoruz ve bu karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşma ortamı bizi fazlasıyla mutlu ediyor.

12 yılı global firmada geçen yaklaşık 28 yıllık fabrika odaklı iş hayatımda Kalite, Teknik ve Bilgi İşlem Müdürlüğü görevleri yaptım. Yaptığım işlerin ortak paydası hep aynıydı; “verim artışı”.

Edindiğimiz tecrübeler bize gösterdi ki bir çözümün başarısı şu basit kuralda yatıyor:

Doğru hedefe odaklanın, çözüm yolunu belirlerken acele etmeyin, çözümün hem basit hem etkin olmasına dikkat edin, organize olun, karar verdikten sonra çözümü hızla inşa edin ve çözümünüzün maddi katkısını raporlamayı unutmayın. Çözümünüze sahip çıkın, fakat yanlış yola girdiğinizi hissederseniz çok geçmeden geri dönmekten çekinmeyin.

Kanban çözümü de gücünü benzer yaklaşımdan alıyor: Basit ve faydalı, o yüzden de çok güçlü.

Kanban kullanıcıları yormuyor, geleneksel MRP’nin her üretim noktasına emirler yağdıran “itme” altyapısı yerine tüketildikçe bir önceki üretim istasyonunu tetikleyen, adeta kendi kendine çalışan bir “çekme” sistemi sunuyor.

Zaten bu yüzden neredeyse tüm Değer Akış Haritalaması (VSM) çalışmaları doğrudan Kanban’ı işaret ediyor.

Öyle olduğu halde Kanban uygulamalarının sanayide hak ettiği yaygınlıkta kullanılmamasına şaşıyorum.

Öte yandan, günümüzün rekabetçi ortamında, faydası bu derece net ve ölçülebilir olan Kanban çözümün eninde sonunda hak ettiği yere geleceğine dair hiç şüphem yok. Üretim akışındaki rahatlama ve kolay yönetilebilir planlama ve stok operasyonları ile Kanban uygulayan işletmelerin rekabetçi üstünlükleri bunun en açık göstergesidir.

Bu site ile de Kanban’ın yaygınlaşmasına küçük de olsa bir katkımız olursa bizim için mutluluk kaynağı olacaktır.

Elektronik Kanban ise (ya da e-kanban) kartlı kanban sistemini bir adım ileri götürüyor, kartlı Kanban sistemindeki kart kaybolması veya kart sayılarının düzenlenmesi gibi vakit alıcı işlemlerin yönetilmesini kolaylaştırıyor.

Sadece e-Kanban çözümüne odaklanmış ve son derece rekabetçi fiyatlara sahip Alman manufactus (www.manufactus.com) firması ile tanışmamız bu şekilde oldu. Uzun süren inceleme, görüşme ve eğitim süreçleri sonucunda manufactus IKS sisteminin Türkiye temsilcisi olduk.

Daha fazla bilgi için bize ulaşın, gelin Kanban sisteminizi beraber tasarlayalım!

Seyit Balkuv

🙂

digisophia-logo

0533 723 7449

seyit.balkuv@digisophia.net

www.digisophia.net